PAVEL KOLÁŘ: LABYRINT POHYBU

Knižní rozhovor s jedním z našich nejznámějších fyzioterapeutů, který už 30 let působí v rehabilitační medicíně. Lze se v ní dočíst o řadě užitečných informací o lidském těle. I laik se v ní konečně dozví vše o Vojtově metodě. Vysvětleny jsou zde základní principy lidského pohybu a jeho vývoje a také role, jakou v něm sehrává náš mozek, špatné geny, stres, přetěžování, neuspokojivé vztahy, absence spirituality atd. V našem organismu se totiž nic neděje náhodně. Kromě toho prof. Kolář v knize mluví o svém dětství, o letech, kdy se vrcholově věnoval gymnastice, o své rodině, o cestě k víře i o tom, jak zvládá fakt, že sám trpí Bechtěrevovou nemocí. „Hýbeme se buď málo, nebo špatně a pohyb se vytrácí nejen ze života, ale i z medicíny,“ tvrdí renomovaný fyzioterapeut.

 RESPEKTOVAT BIOLOGICKOU PŘIROZENOST

„Psychika má na tělo obrovský dopad a už mnohokrát jsem si ověřil, že funguje i tzv. nocebo efekt. Je to opak placeba a znamená to, že když lidé očekávají, že se jejich potíže zhorší, v důsledku tohoto psychického nastavení k tomu skutečně dojde,“ uvedl prof. Pavel Kolář a pokračoval: „Oficiální medicína však s touto subjektivitou nepočítá, a tak budu rád, když k tomu aspoň trochu přispěje naše kniha. Lidé by také měli vědět, že někdy onemocní hlavně ze stresu, a to se zdaleka netýká jen vrcholových sportovců,“ uvedl.

Také v rehabilitaci je podle něj důležitý zdravý rozum a respektování biologické přirozenosti, ale zároveň dodal, že v dnešní době obojí spíš ztrácíme. A jak naši známí sportovci knihu pokřtili? Poklepali na ni neurologickým kladívkem. Kniha obor fyzioterapie a rehabilitačního lékařství přibližuje i laikům, a jak řekl Jaromír Jágr, když lidé pochopí, jak tělo funguje, mohou si určité dílčí záležitosti léčit i sami, nebo jim alespoň předcházet.