TraDiář 2023

Kód: 0391165
499 Kč –15 %
TraDiář 2023
499 Kč –15 % 425 Kč
Skladem
Diář plný tradic pro dny všední i sváteční

Detailní informace

Detailní popis produktu

Autorky bestsellerových knih z edice Tradinář připravily na rok 2023 diář zaměřený na svátky a tradice.

TraDiář spojuje kalendář jmenný, občanský a liturgický s cyklem přírody a zemědělským rokem a na ně navazujícími svátky a tradičními zvyky. Součástí TraDiáře je 12 originálních textů farářky Martiny Viktorie Kopecké, které nás vybízejí k zamyšlení nad konkrétním měsícem, jeho tradicemi a svátky. Jednou měsíčně TraDiář navrhuje možnou aktivitu spojenou s proměňující se přírodou nebo významnými dny.

Tento diář poradí, jak zařadit do života denní, týdenní, měsíční i roční rituály a jak nepromeškat významné dny a přípravu na ně. Budeme tak vědět, kdy a co je Tučný čtvrtek nebo Popeleční středa, jak se jmenují postní neděle, kdy se vynáší zima, kdy nás čeká svatomartinské posvícení nebo svatojánská noc a jak se slavily dříve, kdy začíná advent nebo kde se vzal Den matek. Život v cyklech a rituálech může pomoci v nejisté době. Budeme se tak mít na co těšit a chuť plánovat nejen práci a povinnosti, ale i radosti a zábavu.

TraDiář také vysvětluje, proč se některé svátky slaví den předem, a nabízí komplexní pohled na cykličnost roku a propojenost svátků s přírodou. A protože Velikonoce, masopust, letnice nebo adventní neděle jsou svátky pohyblivé, nabízí konkrétní termíny těchto svátků pro rok 2023 i se zvyky, které je doprovázejí.

1) Co znamená zvláštní slovo TraDiář

TraDiář vznikl spojením klasického datovaného týdenního diáře a tradic, které se váží k svátkům v koloběhu roku. A tak v něm například kromě hesla Štědrý den v kolonce 24. prosinec najdete i vysvětlení významu štědrovečerní večeře a zvyky, které při ní dodržovali naši předci. A také dostatek prostoru pro (předvánoční) plánování, protože oslava svátků začíná už jejich přípravou. Díky TraDiáři budeme vědět, kdy a co je Tučný čtvrtek nebo Popeleční středa, jak se jmenují postní neděle, kdy se vynáší zima, kdy nás čeká svatomartinské posvícení nebo Svatojánská noc a jak se slavily dříve, kdy začíná advent nebo kde se vzal Den matek, a budeme mít možnost se na tyto svátky těšit.

2) Máte rádi tradice? Používáte papírový diář a hledáte, jaký si pořídit na příští rok? Máme pro vás tip: TraDiář!

Spojuje klasický týdenní diář, kalendář jmenný, občanský a liturgický s cyklem přírody a zemědělským rokem a na ně navazujícími svátky a tradičními zvyky. Součástí TraDiáře je 12 originálních textů farářky Martiny Viktorie Kopecké, které vybízejí k zamyšlení nad konkrétním měsícem, jeho tradicemi a svátky. Provedení je velmi praktické, diář má pevné desky s gumičkou, vnitřek je dvoubarevný (černo-červený na bílém podkladu), s ilustracemi (bez fotografií). Hezky se vejde do kabelky i do batohu, je vyroben v rozměru A5 – 148 × 210 mm.

3) V čem je TraDiář jiný než klasické diáře?

Kromě klasického týdenního kalendária se jmény, státními svátky a významnými dny v něm najdete i vysvětlení původních i dnešních zvyků, včetně informací o tom, proč se některé svátky slaví o den dříve (Štědrý den nebo Mikuláš) nebo každý rok jindy (Velikonoce, letnice). Na začátku každého měsíce vás čeká originální text farářky Martiny Viktorie Kopecké, vybízející k zamyšlení nad konkrétním měsícem a jeho tradicemi, a informace o aktuálních svátcích. Nechybí přehled školních prázdnin a volných dní ani seznam sezónní zeleniny a ovoce a shrnutí toho, co se děje v přírodě. Jednou měsíčně TraDiář navrhuje možnou aktivitu spojenou s proměňující se přírodou nebo významnými dny. Pomůže vám tak přirozeně zařadit do života tradice a rituály a naladit se na pravidelný rytmus přírody.

4) TraDiář obsahuje:

 • 12 originálních zamyšlení farářky Martiny Viktorie Kopecké
 • týdenní kalendárium
 • rozšířený občanský jmenný kalendář
 • zjednodušený liturgický a lunární kalendář
 • přehled a vysvětlení zvyků a svátků každého měsíce, a to jak staročeských, tak i novodobých
 • přehled školních prázdnin a volných dní
 • seznam sezónní zeleniny a ovoce a shrnutí toho, co se děje v přírodě

 Navíc představuje:

 • cyklus přírody jako součást života
 • přínos propojení svátků, rodiny a komunity lidí kolem nás
 • význam slavností a příprav na ně
 • tvoření rodinných tradic
 • důležitost nového počátku
 • možnost nalezení stability skrze opakující se koloběh roku

5) TraDiář vám pomůže:

 • naladit se na pravidelný rytmus přírody a moudrost předků
 • zařadit do života staré tradice a rituály i vytvářet nové
 • nalézt stabilitu skrze opakující se koloběh roku
 • užívat si svátky nejen při oslavách, ale už při přípravě a těšení se na ně
 • objevit propojení svátků, přírody, rodiny a komunity lidí kolem nás

6) Pro koho je TraDiář určený a jak vznikal

TraDiář jsme pečlivě promýšleli a připravovali mnoho měsíců. Mimo jiné pro to, aby vyhovoval co nejvíce uživatelům, či spíše uživatelkám. Snažili jsme se do ně zařadit co možná nejvíce informací, ale zároveň nechat dostatek místa pro toho, kdo si diář koupí a bude do něj zapisovat své nápady a plány. To je totiž nakonec pravý tvůrce diáře.

TraDiář je určen pro všechny milovníky tradic a hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe.

7) Edice TRADINÁŘ

TraDiář je čtvrtým přírůstkem do edice Tradinář, která se soustředí na srozumitelný výklad zvyků našich předků i novodobých tradic a významných dnů, které utvářejí náš rok. Jako první spatřil světlo knihkupectví Tradinář s podtitulem rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů , který představuje 12 měsíců v roce s jejich starobylými i moderními svátky, rodinnými i komunitními oslavami. Všechny tyto nové rodinné či přátelské tradice i (znovuobjevené) tradiční zvyky, recepty a rituály můžete zapisovat do Našeho Tradináře – KRONIKY rodinných tradic, svátků a radostí , který je praktickým pomocníkem pro prozkoumávání a uchovávání rodinné paměti a propojování generací. V roce 2021 je následoval Vánoční Tradinář , který se podrobněji věnuje klidovému času ročního koloběhu – od Dušiček po Hromnice . (Obsahuje více předvánočních a vánočních receptů, návodů na tvoření, tradic a zvyků, které se váží k zimnímu období klidu přírody, křesťanský výklad Vánoc od farářky Martiny Kopecké, ale i pohanské oslavy slunovratu nebo příklady lidové kultury.)

Doplňkové parametry

Kategorie: Diáře a kalendáře
Hmotnost: 0.37 kg
Autor: Martina Viktorie Kopecká; Martina Boledovičová
Datum vydání: 09/2022
Druh: Diář knižní
Jazyk: CZE
Značka: Smart Press
Vazba: Pevná bez přebalu lesklá
ISBN: 978-80-88244-29-5
Počet stran: 176
Výška: 221,0
Šířka: 159,0
Tloušťka: 18,0
Formát: hmot

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: