Múzy ve víru dějin

Kód: 0447060
395 Kč –14 %
Múzy ve víru dějin
395 Kč –14 % 336 Kč
Připravovaná novinka
Položka byla vyprodána…
Umění jako bitevní pole rusko-polsko-ukrajinské války o ukrajinskou identitu

Detailní informace

Detailní popis produktu

Ukrajinské dějiny jsou z významné části dějinami ruskými i polskými a naopak. Ukrajinská identita se rodila a stále vlastně rodí ze stýkání a bohužel často i z krvavého potýkání se dvěma mocenskými centry, dvěma civilizačními, ba přímo imperiálními koncepcemi či projekty – s polským a ruským. S polským se tak dělo hlavně v minulosti, s tím ruským se tak děje dodnes.

Kniha se zaměřuje na vybrané klíčové události, postavy, rysy a tendence ukrajinských dějin, a sice z perspektivy jejich uměleckého (literárního i filmového) uchopení a rozporuplného přijímání této umělecké reflexe. Ať už na Ukrajině nebo u jejích sousedů, hlavně u Rusů a Poláků. Činí tak pomocí analýzy konkrétních vybraných polských, ruských a ukrajinských uměleckých děl a jejich kulturního a historického kontextu. Všímá si například Gogolova Tarase Bulby, Puškinovy poémy Poltava, Sienkiewiczova románu Ohněm a mečem a jeho filmové adaptace z roku 1999, Bulgakovova románu Bílá garda či dvou ukrajinských románů o stalinském hladomoru z třicátých let (Ulas Samčuk: Marija a Vasyl Barka: Žlutý kníže).

Každá z kapitol analyzuje jednak určité umělecké dílo, ale skrze jeho recepci i konkrétní historický spor, střet narací, který zásadně ovlivňuje kolektivní paměť a národní identitu, a tedy i politiku.

Doplňkové parametry

Kategorie: Dějiny států
Autor: Josef Mlejnek jr.
Datum vydání: 04/2024
Druh: Kniha
Jazyk: CZE
Značka: BOOKS&PIPES
Vazba: Brožovaná bez přebalu lesklá
ISBN: 978-80-7485-290-9
Počet stran: 340
Výška: 210,0
Šířka: 160,0
Tloušťka: 0,0
Formát: hmot
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: