Vyzývatel

Kód: 0434522
599 Kč –14 %
Vyzývatel
599 Kč –14 % 510 Kč
Skladem
Aneb Tankový pluk pod velením vnuka Josefa Švejka

Detailní informace

Detailní popis produktu

omán Vyzývatel byl sepsán jako osobní výpověď autora podle skutečných událostí, které prožil nebo které mu byly vyprávěny v průběhu povinné základní vojenské služby.

Autor se opakovaně zamýšlí nad chováním a měnícími se charaktery mužů, kteří plnili povinnou základní vojenskou službu nebo sloužili jako vojáci z povolání u exponované jednotky Československé lidové armády (ČSLA) začátkem osmdesátých let minulého století. Neexistuje žádný jiný román, který by téměř naturalisticky (přirozeně, nezkresleně) zachytil průběh plnění VÝZVY u tankového pluku ČSLA. Román Vyzývatel je autentický, plný dobových absurdit, nečekaných zvratů, šikanování vojáků všech hodností, nesčetných úsměvných hlášek, humoru a svérázného humoru, který k vojně patřil a který se před vámi po přečtení románu teprve v závěru naplno rozzáří v překvapivých souvislostech.

Ve zpracované nezávislé odborné recenzi je uvedeno: Rukopis je mimo jiné faktograficky cennou a bohatou kronikou dění v ČSLA na počátku osmdesátých let – kdo sám na vlastní kůži nezažil, ten snad tomu všemu ani neuvěří. Velká péče byla věnována stránce lexikální (zejména v dialozích), rovněž charakteristika postav i nevábného vojenského prostředí, v němž se pohybují, je naprosto suverénní. Hlavní hrdina Jan Rosa (autorovo alter ego), absolvent vysoké školy, četař a později podporučík základní služby vzdoruje, jak nejlépe dovede, nejrůznějším protivenstvím, která mu připravují jeho nadřízení, podřízení i sám již ze své podstaty degenerující systém, před nímž není úniku (s. 158 – Je to strašný, když se blbost stane odhlasovaným a všeobecně závazným předpisem; s. 184 – Nám nejsou žádné mimořádné události povoleny; s. 358 – Aktívny politický pracovník žiadneho štátu nemôže byť blbom oficiálne ani neoficiálne – aj keby ním v skutočnosti bol; s. 555 – Nejdříve zničíte vy je a potom oni vás). Vyzývatel staví na silném autorově osobním prožitku (plnění ZVS u 1. tankového pluku ve Strašicích u Rokycan). Je pozoruhodné, jak se tuto v podstatě traumatizující zkušenost SMÍCHU SKRZE SLZY podařilo přenést do literárního díla, s nímž jsou kongeniální i přiložené kresby...

VYZÝVATEL je stejně jako tehdejší ČSLA Česko-Slovenský. Ilustrace do románu nakreslil a okomentoval již bývalý příslušník Armády ČR J. J., který svůj výkon služby plnil již po listopadu 1989. Úpravu slovenských a maďarských dialogů provedl mluvčí slovenštiny J. S. – důstojník ČSLA, který svůj výkon služby plnil v letech 1972–1996.

Román Vyzývatel byl sepsán jako osobní výpověď autora podle skutečných událostí, které prožil nebo které mu byly vyprávěny během plnění povinné základní vojenské služby. Autor se opakovaně zamýšlí nad chováním a měnícími se charaktery mužů, kteří plnili povinnou základní vojenskou službu nebo sloužili jako vojáci z povolání u exponované jednotky ČSLA začátkem osmdesátých let minulého století. Vyzývatel je stejně jako tehdejší ČSLA Česko-Slovenský. Ilustrace nakreslil a okomentoval již bývalý příslušník Armády ČR J. J., který svůj výkon služby plnil již po listopadu 1989. Úpravu slovenských a maďarských dialogů provedl J. S. – důstojník ČSLA, který svůj výkon služby plnil v letech 1972–1996.

Doplňkové parametry

Kategorie: Literární biografie
Hmotnost: 0.95 kg
Autor: František Janč
Datum vydání: 10/2023
Druh: Kniha
Jazyk: CZE
Značka: NAŠE VOJSKO
Vazba: Pevná bez přebalu lesklá
ISBN: 978-80-206-1979-2
Počet stran: 576
Výška: 240,0
Šířka: 175,0
Tloušťka: 50,0
Formát: hmot

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: